هک اینستاگرام به راحتی آب خوردن 2020 راهکارهای جلوگیری از هک

هک اینستاگرام به راحتی آب خوردن 2020 راهکارهای جلوگیری از هک

هک اینستاگرام و دغدغه امنیت اطلاعات این روزا به یکی از ضرورت ها تبدیل شده که باید بهش توجه کرد. در این میان امنیت اینستاگرام و اطلاعات کاربران در اینترنت نیز حرف اول رو میزنه. در ادامه همراه باشین تا این موضوع رو بیشتر باهم بررسی کنیم.با این حساب هرروزه در موتورهای جستجو و رسانه های مختلف بحث هک حساب کاربران در اینستاگرام مطرح میشه، آیا این واقعیت داره؟

صبح از خواب بیدار میشین و ده‌ ها پیامک، تماس از دست رفته و پیام دایرکت اینستاگرام دارین. پیام‌ ها میگن بنا به درخواست عاجزانه‌ ای که از دوستان و خانواده داشتین، براتون اینترنتی خرید کردن و موجودی حساب بانکیشون تا ریال آخر تخلیه شده!

قلبتون شروع به تپیدن می کنه و در اعماق وجودتون میدونین فقط یه توضیح برای این قضیه وجود داره؛ هک اینستاگرام !

هر قدر هم در انتخاب کلمه عبور، چیره‌ دست و خلاق باشین، باز هم احتمال هک اینستاگرام وجود داره و دونستن اینکه برای بستن دست هکر ها و پس گرفتن اکانت عزیزمون چه باید کرد، جزو ضروری‌ ترین اطلاعاتی هست که باید داشته باشیم.

در مطلب قبلی که منتشر کردم به هک تلگرام و راهکارهای جلوگیری از هک پرداختم. پیشنهاد می کنم قبل از ادامه این مطلب، اونو مطالعه کنین.

واقعیت چیه؟

با جستجویی ساده در گوگل، متوجه میشین وبسایت هایی وجود دارن که نرم افزار های هک اینستاگرام رو می فروشن. من با جستجوی عبارت ” هک اینستاگرام ” در گوگل با نتایج زیر روبه رو شدم :

هک اینستاگرام

این دفعه اولی نیس که با این نتایج رو به رو میشم. بلکه هر نرم افزاری را با کلمه ” هک ” سرچ کنین داستان همینه!!! اما چطور از هک جلوگیری کنیم و امنیت حساب اینستاگرامی مون رو درست کنیم؟

از قدیم گفتن که پیشگیری بهتر از درمانه. در حالی که با چند کلیک و یکی دو تغییر در عادت‌ های روزمره‌ میتونیم اکانت مون رو از معرض خطر هک نجات بدیم. واقعیت اینه که امنیت اینستاگرام کار سختی نیست ولی دیدم که خیلی از افراد پول های هنگفتی رو بابت همین یه مورد میگیرن.

در این بخش راه‌های افزایش امنیت اکانت اینستاگرام رو مرور میکنیم و پیشنهاد من، اجرای قدم به قدم اونا برای داشتن امنیت بالاتر از همین حالاست.

انتخاب پسورد ساده = هک !

اکثر اکانت های اینستاگرامی که به راحتی هک می شوند به خاطر انتخاب پسوردهای بسیار ساده و قابل حدس هستند. در یک تحقیق و رتبه بندی پسوردهای زیر به ترتیب بدترین پسوردهای انتخاب شده هستند:

۱۲۳۴۵۶ (جایگاه ثابت)
Password (جایگاه ثابت)
۱۲۳۴۵۶۷۸ (یک رتبه بهبود)
qwerty (دو رتبه بهبود)
۱۲۳۴۵ (دو رتبه تنزل)
۱۲۳۴۵۶۷۸۹ (جدید)
letmein (جدید)
۱۲۳۴۵۶۷ (جایگاه ثابت)
football (چهار رتبه تنزل)
iloveyou (جدید)
admin (چهار رتبه بهبود)
welcome (جایگاه ثابت)
monkey (جدید)
login (سه رتبه تنزل)
abc123 (یک رتبه تنزل)
starwars (جدید)
۱۲۳۱۲۳ (جدید)
dragon (یک رتبه بهبود)
passw0rd (یک رتبه تنزل)
master (یک رتبه بهبود)
hello (جدید)
freedom (جدید)
whatever (جدید)
qazwsx (جدید)
trustno1 (جدید)
پس اگر رمز عبور اکانت شما یکی از رمز های بالا یا ترکیبی از رمزهای بالاست، حتما در اولین فرصت عوض کنید. من برای راحتی کار شما، سیستم انتخاب پسور قوی را آماده کرده که با ورود به آن و انتخاب تعداد کاراکترو عناصر کاراکتر می توانید پسوردهای امن را انتخاب کنید.

پیشنهاد من به شما انتخاب Password length یا طول پسورد ۱۶ است.

پسورد ساز تصادفی

پیشنهاد من به شما : تخم مرغ مرموزی که پرلایک ترین پست اینستاگرامی میشود!

چگونه حساب های اینستاگرامی هک می شود؟

با توجه به اینکه اینستاگرام از امنیتی مطلوبی برخوردار است اما بازهم شاهد هک و دسترسی غیرمجاز به بسیاری از جساب های کاربری این شبکه هستیم. یکی از دلایل رایج این هک انتخاب پسورد راحت و قابل حدس باشد. اما دلایل دیگر نیز در این موضوع دخیل هستند.

عدم وجود Captcha یا کد امنیتی

کپچا یا کد امنیتی، راهی برای جلوگیری از ورود ربات ها و احراز هویت انسان از ربات است. این سیستم جلوی ورود ربات هایی که قصد نفوذ به حساب های کاربری را دارند میگیرد.

با یک بررسی کی متوجه شدم که اینستاگرام برای ورود به شبکه خود این سیستم امنیتی را ندارد و همین مشکل باعث می شود که ربات های برنامه ریزی شده با در اختیار داشتن کمبو لیست ( پسوردهای قابل حدس ) بتوانند به بسیاری از حساب ها نفوذ کنند.

هک اینستاگرام

استفاده از ربات های پسورد یاب

همانطورکه بالاتر گفتم، عدم وجود کد امنیتی در ورود به اکانت ها باعث می شود تا ربات های پسوردیاب با برنامه ریزی دقیق بتوانند حدود ۱۰۰۰ رمز قابل حدس را کمتر از ۳۰ ثانیه روی هر حساب برای نفوذ چک کنند، و این کار باعث می شود تا به راحتی هرچه بیشتر بسیاری از حساب های اینستاگرامی آسیب پذیر باشند.

چکار کنیم تا هک نشویم ؟

قبل از آنکه حساب اینستاگرامی تان به خطر بیافتد به فکر امنیت آن باشید. برای این کار دو راهکار مفید و کارآمد دارم.

۱ – انتخاب پسورد قوی : پسورد خود را ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ قرار دهید. رمز عبور بالای ۱۶ کاراکتر قوی ترین پسوردها به حساب می آید .

هر کسی که یک بار طعم تلخ هک اینستاگرام را چشیده باشد، کاری می‌کند که تجربه مذکور دیگر تکرار نشود و توصیه ما به شما هم مرور تمام موارد ذکر شده در این مقاله است.

رعایت نکات ایمنی فقط به اندازه به ذهن سپردن یک کلمه عبور سخت یا ۳۰ ثانیه صبر برای رسیدن پیامک رمز یکبار مصرف وقت می‌گیرد اما وقتی هک شدید، باید چند هفته منتظر بمانید تا اکانتتان باز گردد.

هم اکنون که از زحمت و سختی‌های این کار باخبر شده‌اید، به سرعت کلمه عبوری سخت و پیچیده انتخاب کنید و در منوی اینستاگرام به دنبال گزینه تایید دو عاملی باشید.

یک کلمه عبور ایده‌آل، حداقل از ۱۰ کاراکتر شامل اعداد، علامت‌ها و حروف بزرگ و کوچک تشکیل شده و کلمات عبوری همانند یک تا ۹ یا مثلا ردیف اول حروف کیبورد، اولین گزینه‌هایی هستند که یک هکر حرفه‌ای برای نفوذ به اکانت از آن‌ها استفاده می‌کند.

نکته مهم دیگر، عدم ارتباط کلمه عبور با شخص شما است. فراموش نکنیم هکرها، ما و عزیزانمان را زیر نظر دارند، اغلب نام دوستان، همسر یا فرزندان ما را می‌دانند و از آن برای هک اینستاگرام استفاده می‌کنند.

هک اینستاگرام

کلمه عبورتان را مرتب عوض کنید

حتی پس از انتخاب کله عبور سخت، ممکن است آن را به کسی بگویید. فرض کنید به گوشی هوشمند دسترسی ندارید و می‌خواهید از والدینتان بخواهید با گوشی خود، وارد اکانتتان شده و پیامی را برایتان بخوانند. آن را پیامک می‌کنید؟ در تاکسی با صدای بلند فریادش می‌زنید؟ با ایمیل می‌فرستید؟

تمام این کارها اشتباه‌هایی رایج هستند که ممکن است به هک اکانت اینستاگرام منجر شود و برای جلوگیری از هک شدن در اینستاگرام، پیشنهاد می‌کنیم کلمه عبور خود را هر دو یا سه ماه یکبار عوض کنید. پیشنهاد من استفاده از سیستم های انتخاب تصادفی پسورد است که برای راحتی شما لینک این سیستم را برای استفاده آورده ام :

پسورد ساز تصادفی

۲ – فعال سازی تایید دومرحله ای :

در سیستم عامل iOS اپل، برای فعال کردن تصدیق هویت دومرحله‌ای ابتدا نرم‌افزار اینستاگرام را اجرا کنید و با ضربه زدن روی آیکون آدمک (Me) به بخش حساب کاربری خود بروید. سپس به‌منظور رفتن به منوی تنظیمات، آیکون چرخ‌دنده‌ (⚙) موجود در گوشه‌ی بالایی سمت راست را لمس کنید.

در سیستم عامل اندروید گوگل هم ابتدا آیکون آدمک را لمس کنید و سپس روی آیکون سه‌نقطه‌ی عمودی (⁝) واقع در گوشه‌ی بالایی سمت راست ضربه بزنید.

در صورتی که به شکل هم‌زمان دو یا چندین حساب کاربری را در نرم‌افزار اینستاگرام مدیریت می‌کنید، ابتدا باید حساب کاربری مورد نظر را با لمس همان بخش یادشده (Me) در حالت انتخاب بگذارید و باقی مراحل را ادامه دهید.

هک اینستاگرام

حالا در هر دو سیستم عامل به زیرمنوی Two Factor Authentication مراجعه گنید و سپس گزینه‌ی Require Security Code را در حالت فعال قرار دهید.

هک اینستاگرام

پس از فعال کردن این ویژگی، پیامکی از طرف اینستاگرام که حاوی یک کد امنیتی ۶ رقمی است، برای کاربر ارسال خواهد شد. در صورتی که هیچ شماره تلفنی در حساب کاربری اینستاگرام خود معرفی نکرده باشید، نرم‌افزار به طور خودکار انجام این کار را از شما درخواست خواهد کرد.

ذخیره بکاپ کد های اکانت

همچنین منوی تایید هویت دو عاملی شامل بخشی تحت عنوان Backup Codes برای دریافت کدهای پشتیبان است تا در صورت دسترسی نداشتن به شماره‌ی موبایل و دریافت نکردن کد امنیتی، بتوان به اکانت اینستاگرام دسترسی داشت.

هک اینستاگرام

در بخش Get Backup Codes دو گزینه برای پشتیبان‌گیری از کدهای پشتیبان وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به حساب کاربری خود بازگردید.

دو گزینه‌ی یادشده شامل کپی کدها (copy codes) و ثبت اسکرین‌شات (taking a screenshot) هستند. گزینه‌ی اول، ۵ کد دریافت شده را در حافظه‌ی کلیپ‌برد کپی می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم این کدها را در ایمیلی که ایجاد کرده‌اید، پیست کنید و برای خود بفرستید.

گزینه‌ی دوم یک اسکرین‌شات از کدهای پشتیبان را در بخش camera roll سیستم عامل iOS و در پوشه‌ی Pictures سیستم عامل اندروید ذخیره می‌کند. کاربران در صورت تمایل می‌توانند برای امنیت بیشتر، اسکرین‌شات ثبت‌شده را در خدمات پشتیبان‌گیری ابری مانند گوگل فوتوز (Google Photos)، دراپ‌باکس (Dropbox) یا وان‌درایو (OneDrive) ذخیره کنند.

کاربران همچنین می‌توانند در صورت نگرانی از به سرقت رفتن کدهای قبلی یا استفاده‌ی زیاد از آن‌ها، برای دریافت کدهای جدید درخواست کنند.

چرا تایید هویت دو عاملی مهم است ؟

تایید هویت دو عاملی به دلیل افزایش هرساله‌ی سرقت رمز عبور و هویت افراد، از اهمیت فراوانی برخوردار است. از طرف دیگر، با پیچیده‌تر شدن ابزارهای سرقت پسورد و نام کاربری میلیون‌ها نفر، این موضوع بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

مخصوصا زمانی که بیشتر کاربران از رمز عبور و نام کاربری یکسانی برای چندین خدمت آنلاین مختلف استفاده کنند، سرقت هویت‌ افراد ساده‌تر خواهد شد.

تاکنون با چندین مورد مختلف هک شدن حساب کاربری اینستاگرام مواجه شده‌ایم. به‌طوری که هکرها تصاویر شخص مورد نظر را حذف و تصاویر و لینک‌های اسپم خود را جایگزین آن‌ها کرده‌اند.

بیشتر این افراد در توییتر (twitter) خواستار کمک برای مرتفع کردن این مشکل هستند. متأسفانه پیام‌های مشابهی از این دست در توییتر فراوان هستند.

نکته مهم :

اگر وقتی برای رسیدن پیامک ندارید و یا شخص دیگری به گوشی شما دسترسی دارد، اپلیکیشن Google Authenticator را نصب کنید. این برنامه پس از نصب از شما می‌خواهد لیست سایت‌ها یا سرویس‌هایی که نیاز به تایید دو عاملی دارند را وارد کنید و از طریق کانالی با امنیت بالا، به آن‌ها متصل می‌شود. پس از وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور در اینستاگرام، رمز یکبار مصرف ۶ کاراکتری در Google Authenticator ایجاد می‌شود و می‌توان به سادگی و با امنیت بسیار بالا از آن استفاده کرد.

۳ – اکانت را خصوصی کنید ( Private account)

اگر اکانت اینستاگرام شما خصوصی باشد، عده کمی به فکر هک کردن آن می‌افتند چون از محتوای صفحه شما بی‌خبرند و پس از یکی دو بار بالا و پایین کردن صفحه، پی کار خود می‌روند.

اما اگر صفحه اینستاگرام شما باز باشد و هر کسی بتواند محتوای آن را ببیند، بیشتر در معرض هک اکانت اینستاگرام خواهید بود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در اولین اقدام، خود، خانواده و دوستانتان را از تیررس هکرها دور کرده و اکانتتان را خصوصی کنید.

هک اینستاگرام

هک کردن، فرایندی یکباره و آنی نیست. هکرها معمولا سوژه خود را مدتی زیر نظر می‌گیرند و از طریق دوستان، خانواده، آشنایان و همکاران به کسب اطلاعات در مورد او می‌پردازند.

در نهایت، هک اطلاعات شخصی نیز با وجود آزاردهند بودن، پذیرفتنی‌تر از خسارت مالی یا جانی است و بد نیست بدانید موارد پرشماری گزارش شده که در آن، افراد نامتعادل با زیر نظر گرفتن پست‌های کاربر و اطرافیان او، متوجه سفر رفتن و خالی ماندن خانه شده و در غیاب او، دارایی‌اش را دزدیده‌اند.

۴ – از ابزار بلاک استفاده کنید

بلاک کردن، بی‌احترامی نیست. هیچ کس فردی را بی دلیل بلاک نمی‌کند و وقتی دلیل داشته باشد هم ادامه ارتباط دوستی و در جریان قرار گرفتن از روزمرگی‌های طرف، دیگر لزومی نخواهد داشت.

اگر اکانتتان را خصوصی کردید و فردی مشکوک به شما درخواست داد، می‌توانید درجا بلاکش کنید. اگر آشنا باشد، جای نگرانی نیست چون با ارسال پیام یا تماس تلفنی، شما را در جریان قرار می‌دهد و همه چیز با یک عذرخواهی ساده حل می‌شود.

اما اگر یک هکر یا فردی نامتعادل باشد، جلوی خطر هک شدن اکانت اینستاگرام را با یک حرکت رضایت بخش، می‌گیرید. اینستاگرام لیستی از افراد بلاک یا مسدود شده را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و در صورت بلاک کردن اشتباهی فردی، می‌توان نام او را از این لیست حذف کرد.

هک اینستاگرام

۵ – دسترسی اپلیکیشن‌های دیگر را محدود کنید

بسیاری از اپلیکیشن‌ها هنگام نصب، از شما اجازه دسترسی به اطلاعات برنامه‌های دیگر همانند دوربین، مخاطبین، نقشه یا حتی اینستاگرام را می‌خواهند و بدیهی است که هر قدر برنامه‌های بیشتری را برای این کار آزاد بگذارید، بیشتر در معرض خطر هک اینستاگرام هستید.

بله، برنامه ضبط صدا اجازه دسترسی به میکروفون و برنامه پشتیبان گیری از مخاطبین، اجازه دسترسی به لیست مخاطبین شما را می‌خواهد. اما وقتی برنامه فندک زیپو یا گربه سخنگو از شما اجازه دسترسی به اکانت اینستاگرام‌تان را می‌خواهد، باید به آن مشکوک شوید.

در منوی تنظیمات اینستاگرام می‌توانید لیست برنامه‌های شخص ثالثی را که به اکانت شما دسترسی دارند، ببینید و با زدن یک گزینه، آن‌ها را به دلخواه محدود کنید.

هک اینستاگرام

کسی از اکانت من استفاده کرده است؟

اگر تمام کارهای بالا را انجام داده‌اید و هنوز از بابت هک اکانت اینستاگرام نگرانید، می‌توانید به سادگی گزارشی از فعالیت اکانت خود مشاهده کنید.

در منوی حریم خصوصی و ایمنی، گزینه مشاهده اطلاعات حساب را انتخاب کنید (Settings > Privacy and Security > Access Data) و نگاهی دقیق به موارد ذکر شده در آن بیندازید.

در این لیست، اطلاعاتی همانند ورود و خروج، تغییر کلمه عبور، تغییر حریم خصوصی و فعالیت‌های مرتبط با استوری‌ها درج شده‌اند و اگر می‌بینید هشتگی وجود دارد که آن را دنبال نکرده‌اید، استوری‌هایی دیده شده که شما ندیده‌اید و یا تغییر غیرقابل توضیحی در مورد کلمه عبور یا ورود و خروج به اکانت می‌بینید، شخصی توانسته به اکانت شما نفوذ کند و در معرض خطر هستید!

هک اینستاگرام

پس از هک شدن اکانت اینستاگرام چه کارهایی باید بکنیم؟

خب، بیاید فرض کنیم به دلیل رعایت نکردن موارد بالا، اکانت ما هک شده و رد فعالیت یک فرد ناشناس را در اطلاعات حسابمان دیدیم. در اولین قدم باید آرامشمان را حفظ کرده و با تصمیم‌گیری منطقی، بهترین راهکار را با توجه به وضعیتی که در آن گیر افتاده‌ایم اتخاذ کنیم و برای دریافت نتیجه امیدوار باشیم.

این دست اتفاقات برای بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد و سرویس‌هایی همانند اینستاگرام برای آسایش کاربران خود، توجه ویژه‌ای به امنیت اطلاعات آن‌ها دارند.

اولین اقدام : کلمه عبورتان را عوض کنید

اگر فقط کلمه عبورتان تغییر کرده است، شانس آورده‌اید و کافیست به صفحه نخست اینستاگرام مراجعه کرده و گزینه فراموشی کلمه عبور (Forgot Password) را بزنید تا لینک انتخاب کلمه عبور جدید برایتان ایمیل شود. آن را بلافاصله باز کنید و با انتخاب کلمه عبوری متشکل از حروف، اعداد و علامت‌ها، اکانتتان را نجات دهید.

هک اینستاگرام

با پشتیبانی اینستاگرام در تماس باشید

اگر هکرها پس از نفوذ به اکانت شما تمام اطلاعاتتان همانند نام کاربری، کلمه عبور، ایمیل و شماره تلفن را تغییر داده باشند، کار نجات دادن اکانت اینستاگرام سخت می‌شود و ممکن است چند هفته به طول بینجامد.

شمارش معکوس از زمانی آغاز می‌شود که اینستاگرام ایمیلی با موضوع تغییر یافتن ایمیل یا کلمه عبور به شما ارسال می‌کند.

در این ایمیل، لینکی برای بازگردانی یا بروزرسانی کلمه عبور قید شده که باید بلافاصله آن را انتخاب کرد. با این کار، تیم پشتیبانی اینستاگرام طی یک فرایند ارتباطی خودکار، با شما در تماس خواهند بود تا هویت شما را با اکانت هک شده، مطابقت دهند.

هک اینستاگرام

از شما خواسته می‌شود تا کد احراز هویت ایمیل شده را با دستخط خود روی یک برگه کاغذ بنویسید، با قرار دادن آن کنار صورت خود، یک عکس ثبت کنید و آن را همراه نام دستگاهی که با آن وارد حساب خود می‌شدید، برای تیم پشتیبانی بفرستید.

از اینجا به بعد، روند کار دیگر در دستان شما نیست و باید صبر کنید تا اینستاگرام، در زمینه احراز هویت اکانتتان، تحقیق و بررسی کند اما در نهایت ایمیلی به شما ارسال می‌شود که گویای بازیابی اکانت با نام و مشخصات شما است و پس از چند هفته خون جگر خوردن، به نتیجه خواهید رسید.

پیشنهاد من به شما : تخم مرغ مرموزی که پرلایک ترین پست اینستاگرامی میشود!

حرف آخر

توجه : در این مقاله روش های امنیت اینستاگرام را به صورت کاملا ساده برای شما گفتم تا با به کارگیری آنها، دچار مشکلاتی از قبیل هک، سرقت اطلاعات و اخاذی توسط افراد شیاد نشوید. این مقاله جنبه کاملا آموزشی دارد، لطفا درخواست هک اینستاگرام نفرمایید. ( به کامنت و تماس های درخواست هک اینستاگرام جواب داده نمی شود) به جای درخواست هک سعی کنین مشکلاتتونو با شخص مقابل حل کنین.

شبکه اجتماعی اینستاگرام در زندگی روزمره بیشتر ما رسوخ کرده و علاوه بر تماشای عکس‌ها و کلیپ‌های سرگرم کننده، بسیاری از امور معمول همانند راهنمایی گرفتن، برنامه‌ریزی سفر، آموزش فنی و هنری و بحث و تبادل نظر را با این سرویس انجام می‌دهیم.

هیچ کس برای ورود به اینستاگرام، آزمون شخصیت‌شناسی نمی‌دهد و هر کسی می‌تواند با یک گوشی هوشمند یا کامپیوتر وارد اینستاگرام شود.

با داشتن نیم‌نگاهی به این حقایق می‌توانید بدون نگرانی از سرقت اطلاعات و هک اینستاگرام در فضای پرهیاهوی این شبکه اجتماعی به گشت و گذار بپردازید و از ارتباط با دوستان، خانواده و همکاران لذت ببرید.

افزایش فالوور اینستاگرام