اینستاگرام یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی است که امروزه کاربران بسیاری از آن استفاده می کنند. از آنجایی که این شبکه اجتماعی از نظر محتوا شیوه ی تازه ای را در پیش گرفته است آن را به یک شبکه اجتماعی خاص بدل کرده است. به دلیل محبوبیت بالا و تعداد کاربران زیادی که این شبکه اجتماعی دارد خیلی از افراد به فکر هک کردن آن افتاده اند و همیشه برایشان سوال است که آیا هک اینستاگرام امکان پذیر است و یا اینکه این برنامه در برابر خطر هک شدن امنیت بالایی دارد؟ آیا ممکن است که اکانت اینستاگرام من هک شود؟ چگونه می توان اکانت هک شده اینستاگرام را شناسایی کرد و راهکار های پیشگیرانه در این باره چیست؟ در ادامه در رابطه با این سوالات توضیح خواهیم داد.

شناسایی مجرمان اینترنتی

آیا هک اینستاگرام واقعا ممکن است؟

در مجموع باید گفت هک شبکه های اجتماعی همچون هک کردن از دور کاربران در پلتفرم تلگرام، همواره از موضوعات جذابی است که خیلی از افراد به دنبالش هستند و در تلاشند تا به حساب های یکدیگر در این شبکه های اجتماعی نفوذ کنند. پیش از این که به احتمال هک شدن اکانت اینستاگرام بپردازیم می خواهیم مروری بر تاریخچه اینستاگرام در زمینه هک شدن و لو رفتن اطلاعات کاربران بپردازیم. در سال 2017 خبری در وبسایت express.co.uk منتشر شد که از هک شدن اکانت حدود 6 میلیون کاربر توسط یک گروه هکر خبر می داد.

هکر ها سعی داشتند تا شماره تلفن ها و ایمیل ها را سرقت کنند. این گروه هکر ادعا کردند که از یک حفره امنیتی در سیستم استفاده می کردند تا بتوانند به اطلاعات حساس کاربران دسترسی پیدا کنند و این اطلاعات را با قیمتی در حدود 10 دلار به ازای هر کاربر به فروش می رساندند. چنین اطلاعاتی معمولا در دارک وب که مکانی برای معاملات پنهان و خلافکارانه است به فروش می رسد.

شرکت امنیت سایبری انگلیس نیز به نام RepKnight گفته بود که به دیتابیس کاربران اینستاگرام دسترسی پیدا کرده و 500 نفر از آنها سلبریتی بودند. بنابراین می توان گفت اینستاگرام تاکنون از حمله هکر ها مصون نمانده است و می توانیم در پاسخ به سوال "آیا هک اینستاگرام امکان پذیر است؟" پاسخ مثبت بدهیم.

در حملات وسیع هکر ها، کاربران شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام هیچ گونه نقش پیشگیرانه ای را در این خصوص نمی توانند ایفا کنند و هک نشدن این شبکه اجتماعی بستگی به ضریب امنیتی شبکه اینستاگرام دارد.

هک حساب اینستاگرامی یک فرد خاص

در صورتی که هکرها موفق به هک اینستاگرام، هک تلگرام و یا هر شبکه ی اجتماعی دیگری شوند، یکی از انتخاب های همیشگی آنها فروش اطلاعات حساس کاربران در فضایی مانند دارک وب میباشد. بنابراین فردی که به دنبال هک اکانت اینستاگرام کاربر خاصی است و اطلاعات حساس اکانت آن را می خواهد به دارک وب ( با اینکه مکانی امن و قابل اطمینان برای معامله نیست) مراجعه می کند و به هدف غیرقانونی و غیراخلاقی خود می رسد.

هک اکانت اینستاگرام افراد با استفاده از سرویس های آنلاین

با مقداری جستجو در اینترنت خواهید دید که روش مشخصی برای هک اینستاگرام افراد مورد نظر شما وجود ندارد. اما در این میان برخی از وبسایت ها ادعا می کنند که ابزاری دارند که به صورت آنلاین اکانت اینستاگرام دیگران را هک می کند. اگر به توضیحات این سرویس ها دقت کنید میبینید که کاملا بی پایه و غیر منطقی هستند و هیچ گونه اعتماد سازی در این باره برای کاربر نشده است. بهتر است در همین ابتدا بگوییم که استفاده از این نوع سرویس های بی اعتبار چیزی جز تلف کردن وقت و پول نیست چرا که هیچ اکانتی به این صورت هک نخواهد شد.

چگونه از هک اینستاگرام جلوگیری کنیم و امنیت اکانت خود را افزایش دهیم؟

برای افزایش امنیت حساب کاربری شما، اینستاگرام قابلیت های کاربردی مختلفی را در اختیار شما قرار داده است که می توانید با استفاده از آنها امنیت اکانت خود را افزایش دهید. این قابلیت ها شامل موارد زیر می باشند:

  • Two-Factor Authentication
  • Private Account
  • Story Settings

Two-Factor Authentication

با استفاده از قابلیت تایید دو مرحله می توانید ورود به اکانت خود را ایمن تر انجام دهید. با فعال کردن این گزینه از تنظیمات اکانت اینستاگرام، هر بار که اطلاعات اکانت شما در یک دستگاه جدید وارد شود، علاوه بر وارد کردن پسورد اکانت، کدی به صورت اس ام اس برای شماره تلفن شما فرستاده می شود تا اگر هکری توانسته باشد به اطلاعات اکانت شما دست پیدا کند، نتواند به اکانت شما نفوذ کند. به طور جدی پیشنهاد می کنیم "Two-Factor Authentication" را حتما در تنظیمات اکانت اینستاگرام خود فعال کنید.

Private Account

قابلیت "Private Account" به کاربران کمک می کند تا نمایش تصاویر و ویدیو های و به طور کلی تمامی اطلاعات حساس اکانت شان را محدود کند به افرادی که آنها را Follow کرده اند. بنابراین، دیگر افراد ناشناس نمی توانند به اطلاعات حساس اکانت شما دسترسی داشته باشند و نفوذ به اکانت شما غیر ممکن خواهد شد. در صورتی که اکانت شما در حالت Public Account است، آن را به Private Account تغییر دهید.

Story Settings

علاوه بر قابلیت خصوصی سازی اکانت، این سرویس به کاربران این امکان را می دهد تا امکان مشاهده استوری ها را از یک سری افراد خاص بگیرند یا فقط برای افرادی خاص به نمایش بگذارند.

در دسترس دیگران قرار ندادن دستگاه خود

دسترسی مستقیم به دستگاه یکی از روش های رایج هک کردن شبکه های اجتماعی می باشد. پس همواره در نظر داشته باشید که دستگاه خود را به هیچ وجه در دسترس افراد ناشناس قرار ندهید.

عدم افشای اطلاعات حساس

خیلی وقت ها به علت افشای اطلاعات شخصی مهم که در اثر سهل انگاری اتفاق می افتد امنیت ما با خطر روبرو می شود. به عنوان نمونه اگر پسورد ایمیلتان را به فردی که شناخت کافی از او ندارید بگویید، آن فرد می تواند به ایمیل شما دسترسی پیدا کند و از آن طریق اکانت اینستاگرام شما را هک کند. بنابراین همیشه در نظر داشته باشید که اطلاعات حساس خود را به دیگران لو ندهید.